Skip links

Czym jest mechanika wielkogabarytowa? 

Mechanika wielkogabarytowa jest działem mechaniki, który świadczy usługi z zakresu obróbki elementów o dużych rozmiarach.

Co wchodzi w skład mechaniki wielkogabarytowej?

Pod mechanikę wielkogabarytową podchodzi kilka działów. Jest to energetyka, okrętownictwo oraz materiały wykorzystywane w okrętownictwie i przekładniach taśmowych. 

  • Pod energetykę podchodzi mocowanie części do turbin. Dzięki turbinie spaliny zostają przekształcone w energię mechaniczną. 
  • Wykonywane prace w zakresie okrętownictwa dotyczą turbin używanych do okrętów. Podczas procesu wymieniane zostają wszystkie uszkodzone części, a urządzenie zostaje dokładnie sprawdzone pod względem działania.
  • W zakres cementowania wchodzą przekładnie młynowe oraz przekładnie ślimakowe, które są powszechnie używane zakładach produkcyjnych. 
  • W mechanice wielkogabarytowej wykonuje się również regenerację przekładni taśmowych. Do tego rodzaju procesów używane są przekładnie kątowe i ich różne rodzaje. 
Czym jest mechanika wielkogabarytowa

Obróbka skrawaniem

Jest to forma obróbki najczęściej stosowana w mechanice wielkogabarytowej. Obróbka skrawaniem ma na celu pozbycie się nadmiaru materiału. Dzięki temu przedmiot uzyskuje odpowiedni rozmiar i kształt.

Rodzaje obróbki skrawaniem:

  • toczenie – ten proces używany jest do modelowania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych w kształcie brył obrotowych. Nadmiar materiału jest usuwany z przedmiotu przy pomocy noża tokarskiego,
  • wiercenie – jest rodzajem kształtowania otworu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wiertarka nie jest tak dokładnym narzędziem, dlatego otwory często mogą być nierówne. Praktycznie cały proces wykonywany jest za pomocą specjalnych narzędzi. 
  • szlifowanie – jest to dość powszechny sposób obróbki metali, który polega na obróbce materiału przy użyciu narzędzi ściernych. Dzięki temu można uzyskać małą chropowatość powierzchni. Możliwe jest szlifowanie otworów, płaszczyzn wałków.
  • frezowanie – wykonywane jest najczęściej przy obróbce elementów meblowych, dzięki niemu możemy nadać odpowiedni kształt przedmiotom.  

Frezowanie i toczenie to najczęściej wykorzystywane rodzaje obróbki skrawaniem.

Frezowanie

Jest to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. W ruch obrotowy wprowadzane jest narzędzie, które oddziela warstwę materiału od większego elementu. Pod obróbkę poddaje się otwory, gwinty, kieszenie oraz inne powierzchnie, które wymagają tego procesu. Narzędziem do tego używanym jest frezarka. Frezowaniu można poddać metal, drewno i tworzywa sztuczne. 

Frezowanie dzieli się na kilka rodzajów — w zależności od rozmieszczenia ostrzy lub sposobu, w jaki się poruszają. Do tego procesu stosuje się frezy czołowe i walcowo-czołowe.

Toczenie

Toczenie na cele ma nadanie sprecyzowanego rozmiaru i kształtu przedmiotowi. Wykonuje się to poprzez użycie noża tokarskiego. Produktem ubocznym procesu są powstałe wióry. W ruchu obrotowym znajduje się przedmiot (a nie narzędzie — jest to główna różnica między toczeniem a frezowaniem)).

Podczas toczenia wykorzystuje się nóż tokarski. Proces nadaje przedmiotowi kształt stożka, walca lub kulisty. Frezowanie nada się do powierzchni płaskich, a w przypadku toczenia muszą być to powierzchnie obrotowe.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej w zakresie mechaniki gabarytowej i uzyskać usługi na najwyższym poziomie, zapraszamy do skontaktowania się z naszym profesjonalnym zespołem.